Κυριακή 4 Μαρτίου 2007

''Φρέναρε'' την Ρόμα ο ''Ελέ''

Η Άσκολι μπορεί να μην νίκησε αυτή την φορά, ωστόσο με πρωταγωνιστή τον Ελευθερόπουλο ''έκοψε'' βαθμούς απο την Ρόμα. Επιστροφή στις νίκες για την Ίντερ. Επικράτησε η Μίλαν της Κιέβο παρά τα ''δώρα'' του Ντίντα.Άσκολι-Ρόμα 1-1Η Ρόμα έδειξε γι' άλλη μια αγωνιστική οτι δεν ασχολείται πλέον με το πρωτάθλημα και έχει στρέψει την προσοχή της στον επαναληπτικό με την Λυών για το Champions League. Οι ''τζαλορόσι'' κόντρα στην Άσκολι τα βρήκαν ''μπαστούνια'' και χρειάστηκε να καταβάλλουν μεγάλη προσπάθεια για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο (έκανε εκπληκτικές επεμβάσεις) κατάφεραν να προηγηθούν στο 30ο λεπτό με τον Σόνσιν. Οι παίκτες του Σπαλέτι είχαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά οτι ευκαιρία δημιουργούσαν σταματούσε πάνω στον ''Ελέ'', μέχρι το 84ο λεπτό. Ο Πιζάρο έκανε μακρινό σουτ, ο Ελευθερόπουλος απομάκρυνε αρχικά αλλά ο Βίλεμσον που ακολουθούσε δεν είχε πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώσει το τελικό 1-1. Λιβόρνο-Ίντερ 1-1Μετά την ισοπαλία με την Ουντινέζε (1-1), η Ίντερ επέστρεψε στις νίκες. Οι ''νερατζούρι'' πέρασαν απο το ''Αρμάντο Πίκι'' και έδειξαν οτι αρχίζουν να βρίσκουν τον εαυτό τους την κατάλληλη στιγμή, καθώς ακολουθεί ο επαναληπτικός με την Βαλένθια για το Champions League. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι και να προηγηθούν στο 27ο λεπτό με τον Λουκαρέλι. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Κρουζ κατάφερε να ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 62' ήταν η σειρά του Ιμπραϊμοβιτς να σκοράρει και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες καθώς στο 82' αποβλήθηκε ο Μαϊκόν. Μίλαν-Κιέβο 3-1Ο Κάρλο Αντσελότι είχε στο μυαλό του τον αγώνα με την Σέλτικ για το Champions League και αποφάσισε να κάνει μερικές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, κάτι που του γύρισε ''μπούμερανγκ'' στα πρώτα λεπτά του αγώνα σε συνδυασμό με την... τραγική νύχτα του Ντίντα που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Ήταν το 17ο λεπτό όταν ο Μπονέρα κάλυψε με το σώμα του την μπάλα μπροστά απο τον Πελισιέρ, ωστόσο το μόνο που κατάφερε στο τέλος ήταν να συγκρουστεί (!) με τον Ντίντα να βρεθούν και οι δυο στο έδαφος, με τον επιθετικό της Κιέβο να στέλνει την μπάλα στο βάθος της ανυπεράσπιστης εστίας. Οι ''ροσονέρι'' κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 33' όταν ο Τζιλαρντίνο εκμεταλλεύθηκε ένα λάθος στην άμυνα της Κιέβο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Σαν να μην έφτανε αυτό στον σύλλογο της Βερόνα, δυο λεπτά αργότερα ο Λουΐτζι Ντελ Νέρι αποβλήθηκε γιατί έβρισε τον επόπτη και τον τέταρτο διαιτητή. Στο 55' ο Ρονάλντο συνδυάστηκε με τον Τζιλαρντίνο, η μπάλα έφθασε στον Όντο και εκείνος με δεξί σουτ απο το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 για τους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σέεντορφ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής Ασκολι - Ρόμα 1-1 (30' Σόνσιν - 84' Βίλεμσον)Λιβόρνο - Ιντερ 1-2 (27' Λουκαρέλι - 35' Κρουζ, 65' Ιμπραϊμοβιτς)Μίλαν – Κιέβο 3-1 (33' Τζιλαρντίνο, 55' Όντο, 93' Σέεντορφ – 17' Πελισιέρ)