Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2007

Η ΤΣΕΛΣΙ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ 2-1 ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ

Σε έναν αγώνα που τα είχε όλα η Τσέλσι κατάφερε ν ακάμψει την αντίσταση της Αρσεναλ επικρατώντας με2-1.Το σκορ άνοιξε στο πρώτο τέταρτο ο Γουόλκοτ ύστερα από εξαίρετη συνεργασία με τον Ντιαμπί στο 29' όμως ο συνήθης ύποπτος Ντιντιέ Ντρογκμπά έφερε το ματς στα ίσια με άψογο πλασέ σε τετ-ατέτ.Το ημίχρονιο έληξε ισόπαλο με τον καταιγισμό των φάσεων να συνεχίζεται και στην επανάληψη.Στο 59' ο Τζον Τέρι δέχθηκε ξκλωτσιά στο κεφάλι από τον Ντιαμπί και αποχώρησε τραυματίας παγώνιντας το Μιλένιουμ.Οι ''μπλε'' με τον κεραυν΄του Φρανκ Λάμπαρντ στο 73' είχαν δοκάρι κάτι που δεν συνάβη όμως στο 84' όταν ο δεινός σκόρερ Ντρογκμπά ξαναχτύπησε με κεφαλιά ύστερα από γλυκιά πάσα του δαιμόνιου Άριεν Ρόμπεν.Στο 88' ο ''Σέβα" είχεδοκάρι ενώ στο τρίτο από τα τέσσρα λεπτά των καθυστερήσεων συνέβη γενική σύρραξη στον αγωνιστικό χώρο αλλά οι παρεμβάσεις του Μουρίνιο και του Βενγκέρ έλυσαν το πρόβλημα.Τελικά η Τσέλσι πήρε το κύπελλο του γοήτρου και το σήκωσε στο κατάμστο Μιλένιουμ του Κάρντιφ